karaoke,hudba,svatební DJ

 

Hudba na svatbu od A do Z....aneb Vaš svatební DJ

Každý z nás si chce svou svatbu užít, pobavit se s rodinou a celý život na ní s úsměvem vzpomínat. Jistě mi dáte za pravdu, že jedna z věcí (ovšem ne jediná), která k tomu může přispět je i hudba a DJ který Vás tímto dnem bude provádět.

Výběr vhodného svatebního DJe

Občas slýchám větu: “Nebudeme utrácet za DJe, muziku nám odehraje ženichův bratránek“... Ve spoustě případech právě tahle věta odsoudí večerní oslavu k nepovedené diskotéce, nebo něčemu podobnému. Možná si říkáte, proč by někdo z rodiny nebyl schopen odehrát svatbu. Předpokládejme, že bratránek není profesionální DJ, který je zaměřen na hudební produkci na svatbách. Je dost pravděpodobné, že technické vybavení nebude určeno pro takovouto událost – aparatura může být nedostatečně výkonná, nebo také nekvalitní. Někdo by řekl, že muzika nemusí být moc nahlas... ale vždy bude poslech příjemnější, když bude velmi výkonná aparatura hrát na 10%, než hifi věž, nebo menší reprobedny, které budou muset hrát na 90-100%. Co se kvality týče, tak nekvalitní levnější aparáty můžou hrát nepříjemně pro poslech, z čehož Vás mohou bolet uši, hlava a to jak přímo při produkci, tak třeba další den-dva. Dále můžete narazit na problém s výběrem muziky – ne každý je schopen vybrat muziku, která se bude líbit většině hostů. Stejně tak seřadit písničky vhodně za sebou je velmi důležité a co teprve, když je potřeba odmoderovat nějakou soutěž, vyzvat k tanci rodiče novomanželů, nebo jen uvést písničku na přání – věřte, ne každý je rozený moderátor.

Nejen ze zde uvedených důvodů doporučuji vybrat si profesionálního DJe, který má s produkcí na svatbách bohaté zkušenosti. Takový DJ bude samozřejmě dražší, ale zajistí naprosto vše kolem muziky a Vy se nebudete muset o nic starat. DJ poradí s výběrem muziky a připraví vhodnou muziku právě pro ten Váš den. Přijede obvykle cca 1 hod před začátkem hudební produkce, aby vše zkompletoval, zapojil a připravil. Každý Dj dbá i na to, aby jeho pracoviště na fotkách vypadalo co nejlépe. Kdo by si přál, aby na fotkách z jeho svatby byl DJ, před kterým je neúhledný shluk kabelů.

Budete-li vybírat DJe na svatbu, zjistěte si jeho reference... dále zda hraje na svatbách často, zda je schopen zahrát všechny typy hudby, které máte rádi (nezapomeňte také na děti a seniory). Je také vhodné mít sepsanou smlouvu, kde bude uvedena přesná cena a způsob platby, případně i záloha, dále datum, místo a čas hudební produkce, jaká je možnost odstoupení od smlouvy, v kolik hodin se dostaví DJ na místo, do kolika bude hrát, nebo co bude v případě poruchy techniky, vážné nemoci atd.... 

Je opravdu vhodnější vybrat DJe, než celou kapelu?

To je otázka, na kterou se již dlouhá desetiletí hledá odpověď a stále ji nikdo nezná. Každý se ovšem klaní spíše k jedné straně. Zažil jsem spoustu svateb s DJem, s kapelou i smíšenou DJ+kapela a musím říct, že pochopitelně nejlepší je volba smíšené muziky, ale pouze s kvalitní kapelou. Cena za kvalitní kapelu bývá od 10.000 a kapela by měla mít aspoň 4 členy. Pokud je členů méně, nebo je cena výrazně nižší, bylo by mi to podezřelé. V případě, že nechcete investovat do muziky 18tis, pak bych jednoznačně volil profesionálního DJe. Zde je pár výhod a nevýhod obou verzí.

  • DJ nepotřebuje dělat pauzy a může hrát vkuse (pauzu na přání ale udělá)
  • DJ zabere menší prostor (v malé restauraci je to hodně znát)
  • Příprava techniky a nazvučení zabere kratší čas DJovi než kapele
  • DJ je schopen oproti kapele zahrát téměř cokoliv a nikdy ne falešně
  • DJ může hrát potichu (někdy nepodstatné, ale když si chcete povídat...)

Oproti tomu:

  • Kapela vypadá na pódiu často lépe (je na co koukat, víc lidí, víc pohybu...
  • Dynamika hudebních nástrojů bývá lepší než reprodukovaná hudba z CD 

Někdo mi ještě nedávno tvrdil, že zvuk z MP3/CD není tak kvalitní jako živý nástroj + nějaké zkreslení mixpultu a reprobeden atd.... Nicméně to kapela používá také. U kapely je také výsledný zvuk smíchán v mixpultu a je přiveden do reprobeden a často jsou používány samply, což je vlastně také digitálně zaznamenaný zvuk - stejně jako písnička na CD či v MP3.

Kdy objednávat DJe?

Profesionální DJs mají obvykle kalendář velmi rychle zaplněn a tak i zde platí „čím dříve, tím lépe“. Takový nejpozdější termín je cca 2-3 měsíce před svatbou, nicméně není neobvyklé rezervovat si DJe rok dopředu (Já sám mám v tuto chvíli již domluvených pár svateb na příští sezónu). Pochopitelně i týden před svatbou se dá sehnat DJ na svatbu... nicméně Ti nejlepší už budou patrně rozebraní a pokud ne, pak jste měli opravdovou „kliku“.

Cena

Cena DJe na svatbu se liší kraj od kraje, zem od země. (Jen taková malá zajímavost: V Anglii a USA se cena pohybuje v přepočtu kolem 20-30 tis Kč, na sousedním Slovensku 8-12tis) U nás je běžná cena za produkci kolem 7.000-15.000 Kč. Někteří DJs kalkulují cenu až na základě poptávky – obvykle však cenu určí podle místa konání svatby. Moje ceny za produkci jsou vždy uvedené na webových stránkách a každý klient cenu ví jakmile mé stránky navštíví.

Pro rok 2020/2021 je moje cena stanovena od 7.000.- Kč. V této ceně je DJ včetně profi. zvukové a světelné aparatury až na 8 hod + čas na přípravu a úklid pracoviště (cca 2x 1hod). V případě speciálních požadavků je cena dopočítána individuálně (prodloužení produkce, ozvučení dalších prostor, doprava nad 100Km...)

Je obvyklé, že DJ vyžaduje platbu zálohy až do výše 50% celkové ceny a zbytek v hotovosti před zahájením hudební produkce v místě konání, nebo během ní.

Výběr hudby

Každý svatební DJ je schopen připravit dopředu alespoň základ playlistu (seznamu připravených skladeb), nicméně na svatbě je vždy třeba pružně reagovat na publikum a muziku přizpůsobovat. Nelze tedy připravit muziku dopředu a takový seznam pak pouze přehrát. Je vždy vhodné, aby si snoubenci vybrali cca 15-20 nejoblíbenějších hitů různých žánrů. Podle takového seznamu DJ snadněji rozezná vaše oblíbené interprety a styly a jeho výběr Vám pak bude bližší. Na svatbě v ČR je běžné, že večerní oslava se zahajuje 1.tancem novomanželů -  Mezi nejoblíbenější a nejhranějších tipy patří: Louis Armstrong - What A Wonderful World,The Platters - Only You, Hana Hegerová - Levandulová nebo třeba Petra Janů - Už nejsem volná, a mnoho dalších. 

dále tance s rodiči (z obou stran), pak se svědky a pak několik písní pro tanec ostatních hostů s ženichem a nevěstou. Připravte si tedy alespoň 7-10 vhodných písní (ploužáčky, pro rodiče doporučuji něco staršího (např. Franka Sinatru)). Dále je to vždy na aktuální náladě a povaze hostů.

 

Taková osvědčená klasika je začít něčím starším a klidnějším (Abba, Bee Gees, Beatles, Madonna, Michael Jackson) CZ a SK hity (Elán, Tublatanka, Chinaski, Olympic, Kryštof), když je párty rozjetá, tak třeba rockové fláky (ACDC, Queen, ...). Současná rádiová muzika se na svatbách hraje spíš méně, ale jsou-li mladší hosté oslavy, pak ano. 

1.tanec novomanželů - s překvapením

Posledních několik let je velmi oblíbené nahradit klasický první tanec novomanželů za ten, který bývá označován jako "tanec s překvapením". Jistě jste na internetu zahlédli nějaké video s názvem "best wedding dance" a podobně. Nyní máte možnost natočit si vlastní "nejlepší video ze svatebního tance". Stačí si vybrat 1 oblíbený ploužák (nebo naopak nějaký neoblíbený :-)), k tomu 10 - 20 nejoblíbenějších hitů (například průřezem celého Vašeho života, nebo prostě ty největší vypalovačky typu Hříšný tanec, YMCA atd) a požádat svého DJe o sestříhání svatebního megamixu. DJ předem připraví muziku pro tanec cca 5-10min dlouhý, kdy začátek bude kousek ploužáku, pak plynule namixované refrény vybraných hitů a konec opět ploužák ze začátku. Uvidíte, jak své hosty pobavíte. Jen to chce trochu potrénovat choreografii.

 

Zábava na svatbě

Velmi často si snoubenci objednávají také zajištění zábavy na svatbě od DJe. Je to pro ně bez starosti a DJ hrající pravidelně na svatbách je zkušený a ví jaké tradice se v naší zemi dodržují, co není vhodné a zná spoustu her a soutěží, kterými může hosty zabavit. Hry a soutěže mohou být jako doplněk svatební oslavy naplánovány dopředu, nebo třeba jako řešení v případě, že hosté nebudou chtít tančit. Volba je vždy na snoubencích.Na požádání zašlu i nějaké oblíbené zábavné hry a soutěže,kde se můžete podívat na několik běžných her a soutěží a inspirovat se. Oblíbená je zejména svatební tombola, kterou lze pořídit za cenu 500-1500 Kč (cca 20-25 výher) a také "Svatební kočár" - ten rozproudí každého zúčastněného :-) (ale pozor, pije se u toho alkohol)

... a na konec "konec"


Svatební DJ vždy končí až po domluvě s novomanžely. Obvykle se vždy při osobní schůzce s DJem domluvíte na přibližném konci hudební produkce (třeba půlnoc). Rozhodně nikdo ze zúčastněných nechce pokazit ostatním hostům zábavu a tak to nejmenší, co pro Vás může DJ udělat je prodloužit hudební produkci podle Vašeho přání. Pochopitelně je to vždy o domluvě - stejně jako když Vy zůstanete v práci déle chce i DJ za svou práci odměnu a proto prodloužení hudební produkce není v základní ceně. Prodloužení bývá za cenu kolem 500-1000 Kč/1hod. Za prodloužení na svatbě si já účtuji 750Kč/1hod, ale prodloužení v řádu 15-20min neúčtuji a beru jako takový "přídavek po koncertu". :-) 

Pokud jste se po přečtení článku rozhodli, že si na svou svatbu pozvete DJe, tak budu rád, když si vyberete právě mě.

Na dotaz a předběžnou objednávku si ihned můžete zjistit, zda mám Vámi vybraný termín k dispozici, nebo je již rezervován jinou akcí.

Jakým způsobem a co vše může DJ ve svatební den novomanželům nabídnout?

Příjezd hostů

Přítomnost DJe na svatebním dni může začít již tím, že na dané místo přijíždí jako jeden z prvních. Důležité přitom je, že nikým nerušen instaluje zvukovou aparaturu a vše je tak perfektně připraveno dávno před tím, než se objeví první svatební hosté.

Při jejich příjezdu již zní z reproduktorů pohodová hudba, která umocňuje atmosféru okamžiku a každý z hostů pozná, že je tady správně. Na nikoho tedy nepůsobí nevhodné ticho, které je pro tak výjimečnou událost naprosto nevhodným společníkem.

Sklenka šampaňského (nebo dle požadavku a domluvy s obsluhou svatby), pohodová hudba a dokonalý svatební den je skvěle zahájen.

Svatební obřad

Ať už se bude konat v obřadní síni, kapli, zámecké zahradě nebo altánku vždy je nutné zajistit kvalitní ozvučení daného místa tak, aby řečníka a hudbu dobře slyšeli novomanželé, svatební hosté a všichni ostatní. A samozřejmě i řečník sám.

Téměř vždy řečník požaduje bezdrátový mikrofon se stojanem pro perfektní přenos hlasu do všech prostor. Jedná se o ideální řešení, kdy nikdo z přítomných nepřijde o všechna důležitá slova.

Vhodnou hudbu pro obřad řeší DJ s novomanželi přibližně měsíc před jejich svatebním dnem. Pokud budoucí novomanželé nemají zcela představu o tom, jaké skladby by měly na obřadu zaznít, tak kvalitní DJ jim vhodné skladby doporučí. Může se jednat o obřad např. s hudbou klasickou, popovou, rockovou nebo třeba i pohádkovou. Výběr modelu obřadu a skladeb je tedy velmi důležitý a určitě se vyplatí nespěchat a vše si dobře připravit. Výsledek je pak dokonalý.

Málokdo si možná uvědomuje kolik skladeb je zapotřebí si pro obřad připravit. Možná to někoho až překvapí, ale jedná se přibližně o 7-8 skladeb. Je potřeba vybrat skladby pro: příchod a usazování hostů - příchod ženicha - příchod nevěsty - instrumentální skladbu do pozadí při mluveném slově řečníka (nemusí být) – prstýnek/polibek/přípitek – gratulace (min. dvě skladby) - odchod. 

Svatební hostina

Jelikož hudba je opravdu pro celý svatební den velmi důležitá, tak kvalitní DJ je schopen zajistit hudbu i pro ostatní program během dne (svatební hostina, focení, hry, grill…)

Ideální pohodovou podkresovou hudbou je např. velmi oblíbené piáno, jazz nebo instrumentální klavírní verze známých skladeb. Tedy taková hudba, která není pro daný účel agresivní svým zpěvem, texty ani refrény. Důležitým faktorem je také to, aby svou hlasitostí nikoho nerušila a přitom dokonale splnila to, co se od ní očekává.

Svatební tance

Ne každý si objedná DJe ihned od začátku svatebního dne. Téměř jistě je ale již přítomen v době, kdy přichází na řadu první novomanželský tanec a ostatní tance. Nejčastěji se tak stává po svatební hostině a krájení dortu. To je ale často velmi individuální.

Po svatební hostině, kdy již DJ musí mít vše připravené se představí, všechny přítomné přivítá, sdělí jim po dohodě s novomanželi jaký bude průběh svatebního dne a následně novomanžele vyzývá k jejich prvnímu tanci. Pro tento tanec mají velice často vybránu „speciální“ skladbu, na kterou se učili tančit. A jelikož kvalitní DJ musí předvést i něco navíc, improvizovat a být kreativní, tak je v některých případech možné po tomto tanci pustit skladbu ještě jednu. A tou může být např. polka. Nikdo to nečeká, nic není připravené, ale v 99% to zabírá a nakonec se všichni skvěle ihned na začátku baví. A o tom to právě je. Důležité je však správně odhadnout situaci a náladu.

Na výběru skladeb pro tance opět stačí, když se novomanželé s DJem domluví měsíc před svatebním dnem. Je potřeba si připravit hudbu pro první tanec, tanec s rodiči (dva) a cca 2-3 skladby pro tanec s ostatními.

Pro první tanec si novomanželé často volí skladbu, ke které mají společný vztah a něco pro oba znamená. Může to být ale třeba i velice oblíbený waltz. Pro rodiče se většinou volí starší skladby a pro ostatní je vhodný mix různých skladeb. Ve všech případech se samozřejmě jedná o skladby pomalejší.

Dobrý DJ opět při výběru doporučí skladby vhodné pro určité tance.

Vhodné svatební aktivity

Po ukončení všech tanců přicházejí ve většině případů na řadu svatební tradice. DJ by měl na předsvatební schůzce poskytnout novomanželům maximum informací, týkající se zajištění svatebního dne z jeho strany. M.j. o tom jaké existují tradice, zvyky, soutěže a hry. Asi nejznámější tradicí je házení svatební kytice nevěstou. Prakticky pokaždé dochází i na stahování a střílení podvazku nevěsty ženichem (samozřejmě je to vždy na domluvě a tyto tradice mohou být zařazeny v jiném čase nebo některé vůbec).

Další součástí svateb jsou často různé soutěže a hry. Nejčastěji se jedná o Kvíz a Hledání podle… nebo v průběhu večera stále oblíbené Karaoke.

Ideální je si vše vybrat předem. Neznamená to však, že je nutné vše zařadit. Může se stát, že na hry vůbec nemusí přijít ten správný čas, protože večerní rozjetá párty to nepotřebuje. Často ale také hry a soutěže probíhají již v průběhu svatebního dne. Vše se tedy řeší operativně podle nálady. Důležité je si to vše užít bez stresu a v naprosté pohodě. 

Hudba pro večerní párty

Nejdůležitější čas pro každého DJe nastává zcela určitě při večerní párty, kvůli které vlastně na svatebním dni hlavně je. Pokud se všichni skvěle baví, tancují, vše funguje tak jak má, tak taková párty končí třeba až ráno.

Novomanželé mají nejčastější představu o začátku takového hraní okolo 18h. Je to ale hodně individuální a záleží na tom, jaká je atmosféra, počasí, nálada, jak rychle působí alkohol apod. Ta opravdová taneční párty se začíná rozjíždět mezi 20-21h.

Do té doby DJ pouští spíše pohodovější hudbu a podle zájmu, nálady a reakce svatebčanů postupně zrychluje a střídá žánry tak, aby se mu podařilo co nejrychleji zjistit, jakou hudbu kdo poslouchá a podle toho volil ty nejvhodnější písně.

Jelikož jsou na svatbách samozřejmě i děti, tak se často stává, že DJ na začátku jeho produkce začíná právě s dětskými písničkami. Rádi se přidávají i rodiče a i takto může začít večerní párty.

Často dělám na začátku svatby dětskou diskotéku.. Hraju jim muziku adekvátní jejich věku a občas to proložím nějakou soutěží pro děti... Např. pouštím kousky písniček z pohádek a děti musí hádat co je to za pohádku... Kdo uhodne, dostane nějakou odměnu (to se obvykle domluvíme už předem a buď seženu odměny já, nebo někdo ze svatebčanů) ...Ke "konci" dětské diskotéky začnu pouštět i trochu starší pohádky, které dnešní děti už moc neznají, ale my starší ano... tím se zapojí trochu i rodiče... a nakonec vyhlásím soutěž o poslední ceny .. ty dostanou děti, které vytáhnou na parket tančit svoje rodiče (nebo jiného dospělého) a kdo vydří tancovat na 2-3 písničky... pak rozdám ceny (většinou skoro vše dětem), uděláme si selfiečko s dětmi a rodičemi pro tu srandu a pokračujeme dál.. muzika pro rodiče.. jelikož už jsou na parketu, tak není těžké je rozhýbat víc... a aniž by si toho někdo všiml, tančí celá svatba

 

Co se týká výběru hudby tak opět platí, že stačí přibližně měsíc před svatebním dnem e-mailem zaslat seznam oblíbených interpretů a skladeb. Ty potom DJ v průběhu párty zařazuje.

Zvuková a světelná aparatura 

U kvalitního DJe je samozřejmostí vlastnit kvalitní nejen zvukovou, ale i světelnou aparaturu. Tu vždy přizpůsobí velikosti daného prostoru. 

Nekvalitní reprodukce hudby může velice ovlivnit celou akci nepříjemným bručením, praskáním apod. Samozřejmě také záleží na tom, jaký signál je do aparatury posílán. Jsou DJové, kteří pouštějí MP3 v kvalitě 128 kbps, což je vhodné max. pro poslouchání z telefonu do sluchátek. Ale nikoliv do velké aparatury, kde se kvalita znatelně projeví a výsledný zvuk je velice špatný.

Takže určitě je potřeba si zajistit pro svatební den DJe, který má kvalitní nejen reproboxy, mixážní pult, přehrávač, ale také i mikrofony. 

Správná párty potřebuje jednoznačně i světelné efekty, které celou atmosféru podbarví. Jedná se o efekty dnes již v LEDkovém provedení a to paprskové, statické, reagující na hudbu…Nejčastěji je má DJ instalovány na světelných stativech, ze kterých nejlépe jejich vlastnost vynikne. A aby jejich paprsky byly opravdu vidět používá se i tzv. výrobník mlhy. Poté získá každá akce opravdu ten správný náboj a nikomu již nezbývá nic jiného než tančit. Vše je ale na domluvě. Pokud někomu mlha vyhovovat nebude tak se s DJem domluví, že je používat nebude. Na některých místech se z hlediska požárního systému používat vůbec nesmějí. 

Co musí umět kvalitní DJ nabídnout:

Kultivované vystupování, moderování

Je opravdu důležité, aby DJ uměl mluvit, moderoval průběh svatebního dne a večera dle potřeby, vytvářel atmosféru vhodnými soutěžemi nebo vtipy, dokázal reagovat na různé situace, byl kreativní a dělal show.

POZOR.

Ne vždy se nadměrná snaha DJe o zábavu musí podařit! Nevhodně zvolený vtip, v nevhodnou dobu zařazená soutěž, příliš velká aktivita nutně bavit, když o to evidentně nikdo nestojí… Musí dokázat odhadnout lidi a jejich náladu. 

Písničky na přání

Musí pro něj být naprostou samozřejmostí. DJ nikdy nesmí hrát jen pro sebe, co se jemu líbí a neslyšet/nevidět. Hraje novomanželům a pro svatební hosty. Musí pro něj být na prvním místě to, aby byli všichni maximálně spokojeni a dobře a kvalitně se bavili.

Široký časový záběr

Jeho databáze skladeb je ideální již od 60. let až po současnost. Na svatbě jsou totiž zastoupeny všechny věkové generace a tak nesmí nic podcenit.

Různé hudební žánry

Jelikož jsou na každé svatbě jiní lidé a každý vždy bude poslouchat něco jiného, tak kvalitní DJ musí mít k dispozici zejména žánry Pop, Rock, Oldies, 80.-90. léta, CZ&SK, Latino, Rock´n´roll, R´N´B, taneční hudbu, filmovou a dětskou hudbu a samozřejmě musí umět zahrát i dechovku. Je to ale vždy vše o domluvě. Pokud tedy něco někdo nemá rád tak to musí akceptovat a v průběhu svatebního dne nehrát.

Časovou flexibilitu

Je to velmi individuální. Nelze přesně specifikovat čas, kdy hudební reprodukci ukončí. Vždy si ale předem na schůzce s novomanželi přibližný konec domlouvá.

Oproti domluvě se ale musí umět přizpůsobit situaci a reagovat citlivě. Pokud je tedy zábava v plném proudu, tak se určitě nesmí z jeho strany stát, že všem sdělí: „končím“ a odjíždí! Jen proto, že konec byl domluven. Kvalitní DJ zůstane do té doby, do kdy je o tanec zájem.